Догляд за хутровими шиншилами 

Зараз ми поговоримо про роль і обов'язки фермера в щоденному догляді за тваринами.

У будь-якій складній ситуації, яка виникла при вирощуванні шиншил потрібно шукати помилку в роботі фермера. Тільки він, а не шиншила, винен у невдачах, хворобах, загибелі та в своєму поганому настрої від результату. Нам дуже часто, ті хто приходять знайомитися з нашою компанією і фермою, задають традиційні питання: «Це напевно примхливий звір? Вони часто хворіють? А вони не дохнуть як кролики? А то в мене 100 кроликів вже було, потім за три дні тільки 8 залишилося, і тих вибив».

І на обличчі людини «написано», і в голосі його «чується», і переконаний він до нескінченності, що в тому винен саме кролик. Втім, на місці кролика часто і інші тварини фігурували – і норки, і ондатри, і нутрії …

Ми стверджуємо, що «примхливих», «хворобливих» і взагалі «поганих» тварин в світі не існує. Вони завжди такі, які є, і тільки ми, намагаючись від них отримати прибуток, традиційно, чисто по – радянськи, забуваємо принцип: їм все, що потрібно не даси – сам нічого не отримаєш. Не існує в справі вирощування будь-яких тварин, так званих, «дрібниць». Дрібницями вони можуть виглядати з боку фермера, а для тварини можуть обернуться початком шляху до проблем зі здоров'ям. Тому важливо все, і зараз ми розглянемо основні роботи, які виконує фермер при вирощуванні шиншил.

Прийшли ви вранці до своїх вихованців! В приміщенні сухо, чисто, тепло, приємно пахне свіжою сосновою стружкою і тихо. Всі тварини сплять. Тихенько пройшлися по рядах вздовж кліток, подивилися, що всюди порядок і чи немає новонароджених малюків. І також тихенько пішли. До вечора.

 

Година 5-8 вечора, а можна і пізніше, знову до шиншил, тепер вже і для роботи. Якщо у Вас не виходить запропонований нами розпорядок дня, можна й інший, який більше підходитиме вам. Можна всі роботи робити і вдень, тоді вже бажано в один час переривати сон шиншил і привчити їх до такого розпорядку. Прийшли, з чого розпочати?

Починати потрібно з заповнення журналу годівлі, під час заповнення ми швидко оглядаємо кожну годівничку і робимо в журналі відмітки, відмітка «+» - означає, що у шиншили хороший апетит і вона все з’їла, відмітка «+/-» - означає, що шиншила з'їла небагато корму.

 

Після цієї процедури фермер щодня роздає спеціалізований гранульований корм, а також згідно з графіком годівлі, який ми даємо нашим фермерам - партнерам, де все розписано по днях тижня, продуктах, і за кількістю, даємо шиншилам сіно і вітаміни.

Розхід комбікорму складає 30 грам на добу, на одного дорослого звірка – кожен день. Це дві столові ложки. Крім комбікорму, додатково годуємо сіном, обов'язково першого покосу. Даємо його 3 рази на тиждень, 20-30 грам на одного звіра. Вітамінні добавки додаємо до комбікорму 3-5 разів на тиждень.

*Про сіно трошки детальніше. Використовувати сіно потрібно тільки першого покосу. Воно найбільш цінне. Сіно повинно бути сухим, ні в якому разі не прілим. Різнотрав'я краще ніж монокультура, оскільки має більш багатий набір цінних для шиншил речовин. Однак потрібно врахувати, що в ньому не повинні міститися такі трави: звіробій, хвощі, ситник, вороняче око, жовтець отруйний, блекота, дурман. Вони небезпечні для здоров'я тварин. Правильно заготовлене сіно містить каротин в більш великих пропорціях, а він при травленні у тварини перетворюється на вітамін А, який сприяє обміну речовин і стимулює життєво важливі процеси у шиншили (ріст, нервову систему, розмноження). При виборі трави для сіна, необхідно звернути увагу, на рослини, покриті великою кількістю листочків. У листі рослин максимальний вміст корисних елементів, ніж у всіх інших частинах рослини. Від способів сушіння сіна, так само залежить якість продукції. Найоптимальніший варіант — це сушка в тіні на теплому повітрі, в наметах, під навісом і т.д.

Всі продукти харчування повинні бути якісними. Це закон для Вас! Підіпріло, зацвіло, підгнило – в сміття.

Нагодували! Тепер напоїти треба. Потрібно перевірити наявність води в поїлках і при необхідності долити свіжу воду.

*Питання води дуже важливе. Найкращою водою, звичайно, буде вода з джерела. Годиться також вода і з перевіреного колодязя. Найгіршою буде вода з водопроводу. Сама поїлка влаштована дуже просто, це пляшечка ємності 500 мл., з пробкою що закручується, і через яку проходить металева трубочка. Наповнена водою пляшечка, перевертається вниз і в такому положенні встановлюється зовні клітки. Злизала шиншила крапельку води з кінчика трубочки, замість неї негайно з'явиться нова крапелька. Запасу води вистачає майже на тиждень. Також ми використовуємо автоматичну систему поїння, яка складається з металевих ніпелів і одного загального резервуару, з якого по шлангах до кожного ніпеля надходить вода. Один резервуар обслуговує дві шафи (8 сімей). Автоматичну систему часто використовують при великих об’ємах тварин.

Також 3 рази в тиждень ми «купаємо» шиншил в піску. В конструкції клітки передбачений спеціальний, металевий короб, в який засипається пісок. Навіщо тварин купати? Хутро після купання стає надзвичайно сухим і пухнастим. В природі шиншила купається у вулканічній пилюці, ми ж її успішно замінюємо на пісок, «цеоліт», який виробляється в Україні. Пісок повинен бути дрібної фракції, майже як пилюка. Він дуже пористий і має здатність втягувати в себе будь-які рідкі структури, будь то вода, жир або що-небудь подібне. Як тільки ми відкриємо купалку, туди відразу забігають звірята і з великим задоволенням «купаються» в тому піску. Тривалість купання 15-30 хвилин, після чого постукавши по купалці рукою ми їх звідти виганяємо, і одразу перекриваємо доступ до неї.

Тварини нагодовані, напоєні, залишається зробити прибирання в приміщенні (замести підлогу). Закінчили прибирання, погасили світло і до побачення! До ранку. Завтра все повторимо, і так кожен день. Ми описали загальні роботи кожного дня.

Один раз в тиждень, в день, який ви самі визначите, до цих робіт додається робота по заміні стружки, яка використовується в якості підстилки. Робиться це дуже просто. Піддон з брудної стружкою виймають з клітки і замінюють піддоном з новою, сухою стружкою хвойних дерев. Шиншили, що утримуються не на сітці, а стружці, їдять її! Хвойні породи стружки нейтральні для здоров'я тварин. Не можна використовувати стружка дуба! Вона може викликати запор, так як містить дубильні речовини. Раз на два тижні ми миємо піддони. Заміна стружки обов'язково проводиться один раз в тиждень! Частіше можна, рідше ні! Стару стружку можна використовувати як добриво на Вашій дачі.

При накопиченні в годівничках пилу від комбікорму або його залишку, необхідно їх очищати і робити це потрібно не рідше одного разу на тиждень. Крім того, кожного тижня ми кип'ятимо (5 хв) трубочки від поїлок, а самі пляшки ретельно миються йоржиком і промиваються чистою водою. Якщо автоматична система поїння, то раз на тиждень, ми миємо загальний резервуар з водою. Раз на місяць для дезінфекції шлангів і ніпелів до свіжої води додаємо спеціальний дезінфектор, який не шкодить тваринам. Отже, Ви маєте уявлення вже про всі необхідні роботи за цілий тиждень.

Раз на 2 місяці, необхідно замінювати пісок для купання, так як за цей час його стає менше, та й накопичується в ньому багато зайвого: сіно, стружка, фекалії тварин. Старий пісок варто викинути, порожню купалку – вимити і висушити. Потім в неї засипати новий пісок (0,5 літра / 1 секція) з додаванням проти грибкового засобу (1 чайна ложка).

 

Три рази на рік профілактика проти глистів та кокцидіозу.

Більш детальна інформація, а саме графіки годівлі, повний опис усіх необхідних робіт і поради по щоденному догляду, профілактичні заходи, препарати і так далі, розписані в нашій книзі «Технологія утримання шиншил. Тільки практичні поради».

 

Всі роботи протягом року, безпосередньо пов'язані з годівлею та підтримуванням порядку на фермі. Всі роботи дуже прості, але всі, безумовно, важливі і серед них немає «дрібниць».

Дуже коротко про головне:

  • Кожного дня – погодували, напоїли і оглянули, три рази в тиждень - відкрили купалки з піском на 15-20 хвилин.  

  • Раз в тиждень – замінили стружку і замінили воду.

  • Раз в два місяці – замінили пісок.

  • Три рази в рік – профілактика проти глистів.

  • Трудові витрати по догляду за шиншилами: 500 шиншил на 1 людину при повному  робочому тижні (41 година).

КОНТАКТИ

Телефон:    +38 (063) 964 22 11

WhatsApp: +38 (098) 552 96 42

Telegram:  

Пошта:

chinchillareal@gmail.com

  • YouTube - серый круг
  • Facebook
  • Instagram

© 2007–2020 Chinchilla Real